Kaj je preizkus nadarjenosti?
Fakulteta za dizajn zahteva od vseh kandidatov, da opravijo preizkus nadarjenosti pred vpisom na študij. Preizkus nadarjenosti je namenjen preverjanju kandidatovih sposobnosti, spretnosti in nadarjenosti na področju oblikovanja.
S preizkusom fakulteta ugotavlja, ali imajo kandidati potencial za uspešen študij dizajna. Preverjajo se ročne spretnosti za risanje in oblikovanje, prostorska predstavljivost, smisel za estetiko, kreativnost in inovativnost.
Zakaj je preizkus nadarjenosti potreben?
Študij dizajna zahteva določene sposobnosti in spretnosti. Da lahko študent uspešno konča študij, mora imeti ročne spretnosti za izdelavo skic, modelov in prototipov. Potrebna je tudi prostorska predstavljivost za predstavljanje oblik v 2D in 3D prostoru. Estetski čut, kreativnost in inovativnost pa so ključni za snovanje dobrih oblikovalskih rešitev.
Zato fakulteta s preizkusom nadarjenosti že vnaprej preveri, ali kandidati izkazujejo potencial, da bodo lahko uspešno zaključili zahteven dizajnerski študij. S tem tudi kandidatom pomagajo presoditi, ali je ta študij zanje primeren.
Kako poteka preizkus nadarjenosti?
Preizkus nadarjenosti za vpis na Fakulteto za dizajn običajno poteka v živo in traja en dan. Kandidati opravljajo različne naloge, s katerimi se preverjajo njihove spretnosti in sposobnosti:
- Risanje skic izdelkov ali ljudi
- Oblikovanje preprostih 3D modelov iz gline ali plastelina
- Reševanje osnovnih nalog s področja oblikovanja (npr. preoblikovanje vsakdanjih predmetov)
- Preizkus barvnega čuta in kompozicije
Kandidati dobijo podrobna navodila za vsako nalogo in omejen čas za izvedbo. Njihove rešitve nato individualno ocenjuje komisija, sestavljena iz profesorjev in asistentov fakultete.
Kako se pripraviti na preizkus nadarjenosti?
Da bi se kar najbolje pripravili na preizkus nadarjenosti, lahko kandidati vnaprej vadijo različne naloge, ki preverjajo njihove oblikovalske spretnosti in sposobnosti:
- Vadite prostoročno risanje različnih predmetov, ljudi, živali, rastlin
- Izdelujte preproste makete ali modele izdelkov iz gline, plastelina ali drugih materialov
- Izkoristite vsakdanje predmete za vajo iz preoblikovanja (npr. zamenjajte ročaj pri kuhalnici)
- Vadite risanje kompozicij z razporejanjem različnih oblik in barv
Priporočljivo je tudi, da si ogledate primere nalog in rešitev preteklih preizkusov nadarjenosti, če so dostopni. Tako boste dobili boljši občutek o pričakovanjih in zahtevnosti.
Kako poteka ocenjevanje preizkusa nadarjenosti?
Na preizkusu nadarjenosti za Fakulteto za dizajn lahko kandidati skupaj dosežejo 100 točk. Posamezne naloge se ocenjujejo po naslednjih kriterijih:
- Tehnična izvedba in natančnost (do 30 točk)
- Ustvarjalnost in inovativnost (do 30 točk)
- Občutek za obliko in kompozicijo (do 20 točk)
- Smisel za 3D prostor (do 20 točk)
Vsak ocenjevalec naloge oceni po zgoraj navedenih kriterijih. Končna ocena kandidata je povprečje ocen vseh ocenjevalcev in vseh nalog skupaj.
Za uspešno opravljen preizkus mora kandidat doseči najmanj 60 točk. Kandidati z višjim številom točk imajo prednost pri izbiri za vpis v primeru omejitve vpisa.
Nasveti za uspešno opravljen preizkus nadarjenosti
Kandidati naj upoštevajo naslednje nasvete, da bodo kar najbolje pripravljeni na preizkus in bodo imeli največ možnosti za uspeh:
- Dobro preberite navodila za vsako nalogo in bodite pozorni na omejitve (čas, materiali, tema)
- Delajte samostojno, brez prepisovanja ali pomoči drugih kandidatov
- Pokažite svojo ustvarjalnost in individualnost pri reševanju nalog
- Posvetite se vsaki nalogi stoodstotno in v celoti izkoristite čas, ki je na voljo
- Pred preizkusom vadite podobne naloge za izboljšanje tehničnih spretnosti in hitrosti
S primerno pripravo in angažiranostjo na samem preizkusu imajo kandidati velike možnosti, da uspešno pokažejo svoj potencial na področju oblikovanja.