Morje je dom za številne vrste rastlin. Te vodne rastline igrajo pomembno vlogo v morskih ekosistemih, saj proizvajajo kisik, ponujajo zavetje morskim živalim in pomagajo uravnavati podnebje. V tem članku bomo raziskali nekaj najpogostejših vrst morskih rastlin.
Morska trava
Morska trava je skupno ime za številne vrste morskih cvetnic. Te rastline imajo korenine in liste, ki jim omogočajo, da črpajo hranilne snovi iz morske vode in sedimentov. Najdemo jih v plitvih obalnih vodah po vsem svetu.
Nekatere vrste morske trave:
- Pozejdonka (Posidonia) – v Sredozemskem morju
- Morska vetrnica (Zostera) – v Severnem morju
- Halodule – v Indijskem oceanu
Morska trava je zelo pomembna, ker stabilizira morsko dno, proizvaja kisik, absorbira ogljikov dioksid in ponuja zatočišče številnim morskim živalim. Na žalost je ogrožena zaradi onesnaževanja in podnebnih sprememb.
Alge
Alge so enocelične ali večcelične vodne rastline, ki jih najdemo po vsem svetu. Obstaja več vrst morskih alg:
Rjave alge
Rjave alge vsebujejo rjav pigment fuoksantin, ki jim daje značilno rjavo barvo. Pogoste vrste so morska koleraba, morska hrustavka in laminarija. Te velike večcelične alge tvorijo gozdove v plitvih vodah.
Rdeče alge
Rdeče alge vsebujejo rdeče in modre pigmente. Sem spadajo rodovi Chondrus, Dulse in Irish moss. Te alge so pomemben vir hrane v Aziji.
Zelene alge
Zelene alge vsebujejo klorofil, ki jim daje zeleno barvo. Ulva, morska solata in Codium so pogosti primeri. Zelene alge so vir omega 3 maščobnih kislin.
Alge absorbirajo ogljikov dioksid, sproščajo kisik in so vir hrane za številne morske organizme. Poleg tega se nekatere alge uporabljajo v farmaciji, prehrani in kozmetiki.
Morska trava
Morska trava ni prava trava, ampak skupina cvetnic, ki uspevajo v plitvih obalnih vodah. Imajo korenine, stebla, liste in cvetove. Najpogostejše vrste so:
- Morska detelja (Zostera)
- Morski rog (Ruppia)
- Morski osat (Triglochin)
Te rastline stabilizirajo morsko dno, absorbirajo ogljikov dioksid, proizvajajo kisik in ponujajo zavetišče ribam in nevretenčarjem. Žal so ogrožene zaradi človekovega vpliva na obalna območja.
Plavajoče alge
Plavajoče alge, kot je morska solata Sargassum, prosto plavajo na morski gladini. Zaradi oceaniskih tokov se te alge pogosto zberejo v velikih kopičenjah. Te alge so pomemben ekosistem, saj nudijo zatočišče ribam, želvam, rakom in drugim organizmom.
Nekatere vrste plavajočih alg, na primer cvetajoče alge, lahko hitro prekomerno razmnožijo in povzročijo cvetenje alg ali rdeče plime. Te alge sproščajo strupene snovi in porabijo razpoložljivi kisik v vodi, kar povzroči pomore rib in drugih morskih organizmov.
Korale
Čeprav jih pogosto zamenjujemo za rastline, so korale pravzaprav živali. Gre za morske nevretenčarje, ki živijo v simbiozi z enoceličnimi algami, imenovanimi zooxantelle. Te alge opravljajo fotosintezo in s tem preskrbujejo korale s hranili.
Obstaja več vrst trdih in mehkih koral. Najdemo jih v toplih, plitvih tropskih morjih, kjer gradijo razkošne koralne grebene. Ti ekosistemi gostijo na tisoče vrst rib in drugih organizmov.
Koralni grebeni absorbirajo ogljikov dioksid, varujejo obale pred viharji in valovi ter privabljajo turiste. Žal so zaradi globalnega segrevanja, onesnaževanja in prekomernega ribolova močno ogroženi.
Morske cvetnice
Morske cvetnice, kot je morska trava, so prave cvetnice, ki so se prilagodile na življenje v morju. Imajo korenine, stebla, liste in cvetove podobno kot kopenske rastline.
Nekatere pogoste vrste morskih cvetnic:
- Morski luk (Zostera marina)
- Morski osat (Triglochin maritimum)
- Morska detelja (Zostera noltii)
Te rastline uravnavajo ravnovesje hranil v vodi, ponujajo zavetje morskim bitjem in absorbirajo ogljikov dioksid. Žal jih ogrožajo podnebne spremembe, evtrofikacija in izguba habitata.
Mikroalge
Mikroalge so majhne enocelične alge, ki plavajo v vodnem stolpcu. Sem spadajo diatomeje, dinoflagelati in cianobakterije. Te alge opravljajo približno polovico fotosinteze na Zemlji in so ključni proizvajalci kisika.
Mikroalge so tudi pomemben vir hrane za ribe, lupinarje in druge morske organizme. Uporabljajo se lahko tudi v prehranskih dopolnilih, biogorivih in kozmetiki. Nekatere vrste mikroalg lahko povzročijo škodljivo cvetenje alg.
Morske mahovine
Morske mahovine so majhne večcelične rjave alge, ki rastejo v gostih blazinah na skalah ob obali. Sem spada rod Fucus, ki ga najdemo v Severnem Atlantiku. Te alge absorbirajo ogljikov dioksid, varujejo obale pred erozijo in nudijo zavetišče drugim organizmom.