Vzgoja lastnih sadik paradižnika je za mnoge vrtičkarje in ljubitelje vrtnarjenja prava poslastica. S pravilno pripravo tal, izbiro semena in skrbjo za mlade rastline lahko pridelamo zdrave in močne sadike paradižnika, ki bodo obrodile številne sočne in okusne plodove. V nadaljevanju sledi vodnik skozi celoten postopek vzgoje sadik paradižnika – od priprave semena do sajenja na prosto.
Izbira primernega semena
Temelj uspešne pridelave paradižnika se začne z izbiro kakovostnega in primernega semena. Na voljo je na stotine različnih sort paradižnika, ki se razlikujejo po velikosti, obliki, barvi in okusu plodov. Nekatere sorte so bolj primerne za gojenje na vrtu, druge za gojenje v loncih ali rastlinjakih. Pri izbiri upoštevajte:
- Način gojenja (na prostem, v loncu, rastlinjaku)
- Velikost rastline (nizke, srednje, visoke)
- Zgodnost (zgodnje, srednje zgodnje, pozne sorte)
- Okus in namembnost plodov (solatni, mesnati, za omako)
- Odpornost na bolezni
Priprava semena
Večina semen paradižnika potrebuje toplo in vlažno okolje za kalitev, zato jih pred setvijo namakamo. Postopek je sledeč:
- Semena damo v manjšo posodico in prelijemo s toplo vodo iz pipe.
- Pustimo, da semena vpijajo vodo čez noč ali vsaj 8 ur.
- Zamenjamo vodo z novo in pustimo namakati še 1-2 uri.
- Odcedimo odvečno vodo. Semena so pripravljena za setev.
Setev semen
Seme paradižnika lahko posejemo neposredno v lončke ali v sejalne plošče s sejno zemljo. Priporočljivo je, da vsako seme posejete posamično v svoj lonček ali celico v sejalni plošči. Tako bodo korenine sadik imele dovolj prostora za rast in jih bo lažje presajati.
Setev v lončke
Za setev potrebujete manjše lončke premera 7-9 cm, primerno zemljo za sejanje in seme. Postopek:
- Napolnite lončke do vrha s sejno zemljo.
- Z prstom naredite v sredini lončka približno 1 cm globoko luknjo.
- Vanjo položite po 1-2 semeni paradižnika.
- Rahlo pritisnite, da semeni pokrijete z zemljo.
- Lončke postavite na toplo in svetlo mesto (22-25°C).
- Redno zalivajte in vzdržujte zemljo vlažno.
Setev v sejalne plošče
Sejalne plošče olajšajo setev, saj imajo že pripravljene celice za vsako seme posebej. Priporočljivo jih je pokriti s prozorno folijo, da ohranimo potrebno toploto in vlago za kalitev.
- Celice v sejalni plošči napolnite do vrha s primerno zemljo za sejanje.
- V vsako celico posebej položite 1-2 semeni paradižnika.
- Rahlo pritisnite in pokrijte s tanko plastjo zemlje.
- Postavite na toplo (22-25°C) in osvetljeno mesto.
- Redno zalivajte in ohranjajte zemljo vlažno.
Kalitev in rast sadik
Večina semen paradižnika bo vzklila v 7-14 dneh pri temperaturi nad 20°C. Ko se pojavijo prvi pravi listi je čas za redčenje oz. presajanje sadik v večje lončke.
Redčenje in presajanje
Namen redčenja je, da vsaki sadiki zagotovimo dovolj prostora za nemoteno rast korenin. Pustite le najmočnejšo in najbolj zdravo sadiko v vsakem lončku. Ostale previdno izpotegnite in jih zavrzite ali posadite v drug lonec.
Sadike presadimo v večje lončke premera 9-11 cm, ko dosežejo višino približno 10 cm. Pri presajanju pazite, da koreninice čim manj poškodujete.
Oskrba sadik
Mlade sadike paradižnika potrebujejo veliko svetlobe, zato jih postavite na najbolj osvetljeno okno. Temperatura naj bo okoli 22-25°C podnevi in 18°C ponoči. Ko sadike razvijejo 3-4 liste, jih začnite redno dognojevati z tekočim gnojilom za paradižnik. Le tako bodo zrasle v močne in zdrave sadike, pripravljene za sajenje na prosto.
Priprava sadik za sajenje na prosto
Preden sadike posadimo na vrt ali balkon, jih je potrebno pripraviti na zunanje razmere. Postopek imenujemo utrjevanje sadik in običajno traja 7-10 dni.
Utrjevanje
Sadike postopoma izpostavljamo nižjim temperaturam in jih začnemo zalivati z manj vode. Tako se bodo lažje privadile na pogoje zunaj. Postopek:
- Sadike prestavimo na hladnejše (15-18°C), a še vedno svetlo okno.
- Zmanjšamo zalivanje, da se korenine okrepijo.
- Po potrebi sadike zavarujemo pred nizkimi temperaturami čez noč.
- Po 7-10 dneh so sadike pripravljene za sajenje na prosto.
Zaključek
Z izbiro kakovostnega semena, ustrezno pripravo tal in skrbjo v vseh fazah rasti lahko vzgojimo optimalne sadike paradižnika. Le-te bodo obrodile številne okusne plodove ves čas rastne sezone. Vzgoja lastnih sadik prinaša veliko zadovoljstva, hkrati pa prihrani nekaj denarja. Če ste vrtnarski začetnik, se vzgoje sadik paradižnika lotite postopoma. Z malo izkušenj boste kmalu pridelali zdrave in bujne sadike za obilen pridelek paradižnika.