Soriška planina je priljubljena destinacija za pohodnike v Sloveniji. Leži v osrčju Julijskih Alp in ponuja čudovite razglede na okoliške gore. V nadaljevanju bom predstavil nekaj ključnih informacij o pohodništvu na Soriški planini.
Kje leži Soriška planina
Soriška planina leži v Triglavskem narodnem parku, severno od Bovca. Dostop do izhodiščnih točk za ture je mogoč iz vasi Soča, Log pod Mangartom, Strmec in Kluže. Soriška planina se razprostira med dvema dolinama – Koritnico in Lepeno, na nadmorski višini okoli 1500 metrov.
Zemljevid Soriške planine
Soriška planina obsega več planin, med drugim Zaslap, Lopa, Zaprikraj, Sleme in Prevala. Skupna površina znaša okoli 5 kvadratnih kilometrov. Osrednja planina je Zaslap z značilnimi lesenimi pastirskimi stanovi. Skozi Soriško planino teče potok Lepena, ki izvira pod Mangartom.
Pohodniške poti
Na Soriški planini je veliko označenih pohodniških poti, primernih za pohodnike vseh zmožnosti. Nekatere lažje ture vključujejo:
- Sprehod do planine Zaslap
- Krožna pot okoli Soriške planine
- Vzpon na vrh Slemena (1916 m)
Zahtevnejše ture pa vključujejo na primer:
- Prečenje grebena Lopa – Zaprikraj
- Vzpon na Mangart (2679 m) čez Sedlo Prevala
- Traverz Mangartskega sedla
Označene poti
Večina planinskih poti je dobro označenih, nekatere pa tudi zavarovane z jeklenicami. Kljub temu je priporočljiva uporaba zemljevida in navigacije, saj se vremenske razmere lahko hitro spremenijo. Priporočljivo je tudi poznavanje uporabe samovarovalnega kompleta (dereze, cepin, čelada).
Nastanitve
Na Soriški planini sta dve planšarski koči, ki nudita prenočišča in osnovno gostinsko ponudbo:
- Koča na Zaslapu – oskrbovana skozi celo poletje
- Frischaufov dom na Okrešlju – odprt od junija do septembra
Poleg planinskih koč so na voljo še nekatere druge nastanitve v bližnjih vaseh (npr. Log pod Mangartom). Možno je tudi kampiranje na prostem v skladu s pravili Triglavskega narodnega parka.
Rezervacije prenočišč
Priporočljivo je, da rezervirate prenočišče v kočah vnaprej, saj je število postelj omejeno. To lahko storite preko spletnih rezervacijskih sistemov planinskih društev ali neposredno pri oskrbnikih koč.
Najboljši čas za obisk
Soriška planina je dostopna od pozne pomladi do zgodnje jeseni. Najbolj priporočljiv čas za obisk je od junija do septembra, ko ni več snega in so dnevi daljši.
Poleti so temperature prijetne za pohodništvo, je pa večja verjetnost za nevihte. Jesenski čas prinaša manjšo gnečo in lepše barve narave. Zgodaj spomladi lahko še vedno zasledimo ostanke snega od zime.
Vremenska napoved
Zaradi nepredvidljivega vremena v gorah je nujno, da pred vsako turo preverite vremensko napoved. V primeru slabe napovedi je priporočljivo, da turo prestavite ali izberete lažjo varianto.
Kaj vzeti s seboj
Pohodništvo v visokogorju zahteva ustrezno opremo. S seboj naj bodo sledeče stvari:
- Planinski čevlji z dobrim oprimkom podplata
- Vetrovka in rezervna oblačila
- Sončna očala in kapa
- Zaščitna krema za sonce
- Prva pomoč
- Zadostne količine hrane in vode
- Mobilni telefon in polnilec
- Čelna svetilka
- Samovarovalni komplet glede na zahtevnost ture
Sklepne misli
Soriška planina ponuja čudovito naravo, raznolike pohodniške poti in avtentično planinsko vzdušje. Primerna je za pohodnike vseh ravni pripravljenosti. Z ustreznim načrtovanjem in opremo bodo vaši izleti varni in nepozabni.