Zalivanje je eden ključnih dejavnikov za uspešno vrtičkarstvo. S pravilnim zalivanjem lahko rastline dobijo vso vodo, ki jo potrebujejo za rast. V nasprotnem primeru lahko pride do sušnega stresa ali celo do propadanja rastlin. V tem članku bomo razložili nekaj nasvetov za učinkovito zalivanje vrta.
Kdaj zalivati
Najbolje je zalivati zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko je manj izhlapevanja. Izogibajte se zalivanju sredi dneva, ko je najbolj vroče. Rastline bodo tako porabile manj vode le za hlajenje listov namesto za rast. Prav tako se bodo z zalivanjem zjutraj listi hitreje posušili, kar zmanjša tveganje za razvoj glivičnih obolenj.
Preverite vlažnost zemlje
Preden zalijete, vedno preverite, ali je zemlja dovolj suha. S prsti se dotaknite površine zemlje približno 2,5 cm globoko. Če je zemlja še vedno vlažna, počakajte z zalivanjem. Večina rastlin potrebuje zalivanje šele, ko se površina zemlje posuši.
Upoštevajte vremenske razmere
Po dežju verjetno ne bo treba zalivati nekaj dni. Vroči in vetrovni dnevi bodo terjali pogostejše zalivanje. Prilagajajte količino vode in pogostost zalivanja trenutnim vremenskim razmeram.
Kako zalivati
Uporabite zalivalnik ali cev
Namesto zalivanja s curkom iz cevi, uporabite raje zalivalnik, ki bo vodo usmeril neposredno k rastlinam in preprečil razmočenje listov. Če uporabljate cev, usmerite curke vode proti koreninam in ne proti listom.
Zalivajte počasi in globoko
Ko zalivate, počasi in temeljito zmočite zemljo. Hitro zalivanje po površini bo odteklo, preden bi korenine lahko vpile vodo. Rastline bodo tako kmalu spet žejne. Počasno zalivanje omogoča vodi, da prodre globlje v zemljo.
Zalivajte zjutraj
Kot že omenjeno, je najbolje zalivati zgodaj zjutraj, ko je manj izhlapevanja. Tako bodo rastline najbolje izkoristile vodo za rast. Pazite tudi, da bodo listi do večera posušeni, sicer se lahko razvijejo glivična obolenja.
Preverjajte sistem za namakanje
Če imate sistem za namakanje (kapljični ali razpršilni), redno preverjajte, ali vse deluje, kot mora. Zamašene šobe, puščajoče cevi in druge težave lahko povzročijo neenakomerno zalivanje ali izgubo vode.
Koliko vode uporabiti
Količina vode je odvisna od vrste rastlin, njihove starosti, velikosti, vremena in vrste tal. Na splošno velja:
- Zelenjava: 1-2,5 cm vode na teden
- Grmovnice: 5-8 litrov na grm vsakih 7-10 dni
- Drevesa: 15-20 litrov na drevo vsakih 10-14 dni
V vročih obdobjih bodo rastline potrebovale več vode. Mlade rastline potrebujejo pogostejše, a manj obilno zalivanje. Bolje je zalivati manjkrat, a globinsko, da spodbudimo rast korenin.
Namigi za učinkovito zalivanje
Uporabite malč
Malč (npr. lubje, slama) na površini tal bo pomagal zadrževati vlago. Manj vode bo izhlapevalo, zato boste lahko redkeje zalivali.
Sadite skupaj rastline s podobnimi potrebami
Če sadite skupaj rastline z enakimi potrebami po vodi, jih boste lažje optimalno zalivali. Izogibajte se sajenja rastlin z nizkimi in visokimi potrebami po vodi skupaj.
Upoštevajte lokalno podnebje
Izberite avtohtone vrste, ki so prilagojene na lokalno podnebje. Te rastline bodo bolje prenašale sušo in bodo potrebovale manj zalivanja.
Posadite globlje
Globlja sajena drevesa, grmi in trajnice bodo lažje dostopale do podtalnice, zato jih boste redkeje morali zalivati.
Zaključek
Z upoštevanjem teh nasvetov za zalivanje vrta boste zagotovili, da bodo vaše rastline dobile ravno prav vode za optimalno rast. Prilagajajte količino in pogostost zalivanja potrebam posameznih rastlin ter trenutnim vremenskim razmeram. Z malo pozornosti boste prihranili čas in vodo ter uživali v bujnem vrtu.