Gojenje jagod na domačem vrtu je lahko zelo zabavno in nagrajujoče. Jagode spadajo med priljubljeno sadje, ki ga Slovenci radi uživamo. Z gojenjem jagod doma lahko prihranimo pri nakupu tega okusnega sadja, hkrati pa uživamo v svežih domačih jagodah. V tem članku bomo razložili osnove gojenja jagod na domačem vrtu – od izbire primerne lokacije, priprave zemlje, sajenja, oskrbe, do obiranja in shranjevanja jagod.
Komu je članek namenjen
Ta članek je namenjen vsem, ki:
- želijo začeti z gojenjem jagod na svojem vrtu
- iščejo nasvete za uspešno gojenje jagod
- želijo izvedeti več o oskrbi jagod skozi celotno rastno sezono
Kdaj saditi jagode
Najboljši čas za sajenje jagod je zgodnja pomlad ali jesen. Spomladi lahko sadike posadimo takoj, ko ni več nevarnosti pozebe. Jeseni pa jagode posadimo od sredine avgusta do oktobra. Jagodam ustreza sončna do delno senčna lega. Najbolje uspevajo na rodovitnih, rahlo kislih tleh z dobro drenažo.
Priprava zemlje
Pred sajenjem moramo tla dobro pripraviti. Odstranimo plevel in stare rastline ter zemljo prekopljemo do globine 30 cm. V zemljo vmešamo kompost, da izboljšamo strukturo tal in jim dodamo hranila. Če so tla preveč bazična, jih pred sajenjem zakisamo.
Izbira sadik
Izberemo zdrave in močne sadike priznanih sort. Najbolje je izbrati sadike, ki so bile gojene na prostem in ne v rastlinjaku. Tako bodo bolje pripravljene na razmere na vrtu. Pri izbiri sort bodimo pozorni, da izberemo take, ki so odporne na bolezni in škodljivce.
Sajenje
Sadike posadimo tako, da korenine dobro zasadimo v zemljo, listi pa gledajo iz zemlje. Med vrstami naj bo vsaj 30 cm razmika, v vrsti pa naj bodo sadike oddaljene 20 do 30 cm. Po sajenju zalijemo.
Oskrba jagod
Jagode potrebujejo redno oskrbo skozi celotno rastno sezono. Zalivamo jih enakomerno, da se izognemo pomanjkanju ali presežku vode. Ko se razvijejo plodovi, jih zaščitimo s slamo ali drugim materialom. Tako bodo zaščiteni pred umazanijo in škodljivci. Redno odstranjujemo plevel in po potrebi gnojimo. Jagode obiramo, ko so plodovi dobro obarvani in čvrsti.
Rez jagod
Po končani sezoni jagode porežemo tako, da odstranimo vse stare liste in pustimo le mlade listne rozete. S tem spodbudimo rast novih listov in cvetov za prihodnjo sezono. Režemo jeseni ali spomladi.
Zatiranje škodljivcev in bolezni
Jagode so dovzetne za nekatere škodljivce in bolezni, zato moramo biti pozorni nanje. Med najpogostejšimi škodljivci so jagodni bolhač, pršice, gosenice in polži. Med boleznimi pa siva plesen in jagodna pegavost. Z rednim pregledovanjem lahko škodljivce opazimo dovolj zgodaj, da jih omejimo z biotičnimi sredstvi.
Shranjevanje jagod
Obranih jagod ne puščamo na sobni temperaturi, saj hitro propadejo. Najbolje jih je takoj po obiranju spraviti v hladilnik, kjer zdržijo 2-3 dni. Zamrznemo jih lahko tudi za daljše obdobje. Pred zamrzovanjem jagode operite, osušite in zložite v posodice. Tako bodo ohranile okus in hranilno vrednost.
Zaključek
Upamo, da smo vam z našimi nasveti pomagali na poti do uspešnega gojenja jagod na vašem vrtu. S pravilno pripravo zemlje, izbiro sort in redno oskrbo skozi celotno rastno dobo boste lahko uživali v slastnih domačih jagodah. Veliko veselja in uspeha vam želimo pri gojenju tega okusnega sadja!